Kontrola jakości to bezpieczna żywność!

Czym jest kontrola jakości i bezpieczeństwo żywności?

Wewnętrzna kontrola jakości w zakładach produkujących żywność, to bardzo istotny element utrzymywania wysokich standardów bezpieczeństwa wyrobów. Termin „bezpieczeństwo żywnościowe” został wprowadzony przez Konferencję Żywnościową FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) odbywającą się w Rzymie w 1974 roku. Oznacza to, że obowiązkiem każdego państwa jest przyjęcie odpowiedniej strategii, która pozwoli osiągać cele zapewniające bezpieczeństwo żywnościowe.

Głównym celem polityki bezpieczeństwa żywności, wspólnej i jednolitej w całym obszarze UE jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi. w odniesieniu do przemysłu spożywczego – największego w Europie sektora produkcji i zatrudnienia. Zasadą przewodnią jest stosowanie zintegrowanego podejścia od pola do stołu obejmującego wszystkie sektory łańcucha żywnościowego

kontrola jakości

Zapobieganie i kontrola bezpieczeństwa żywności wymagają wielodyscyplinarnego podejścia w produkcji żywności opartych na całym łańcuchu dostaw. Obejmują one stosowanie dobrych praktyk rolniczych (GAP), dobrych praktyk produkcyjnych (GMP), dobrych praktyk higienicznych (GHP) i stosowania krytycznych punktów kontroli zagrożeń (HACCP) od gospodarstwa poprzez zakład produkcyjny, miejsce sprzedaży po konsumenta. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 203/2005 podkreśla odpowiedzialność producenta za spełnienie przez środki spożywcze określonych wymagań mikrobiologicznych

Cele działań dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności

  • Zapewnienie bezpiecznej żywności na przestrzeni całego łańcucha żywnościowego (od pola do stołu).
  • Identyfikowalność żywności oraz składników jako podstawowy element bezpieczeństwa żywności.
  • Zmniejszenie ryzyka zatruć i zakażeń pokarmowych oraz chorób po spożyciu żywności zanieczyszczonej czynnikami.
    • Mikrobiologicznymi
    • Chemicznymi
    • Fizycznymi

Czym jest kontrola mikrobiologiczna?

Kontrola mikrobiologiczna (monitoring mikrobiologiczny) to proces monitorowania i zarządzania mikroorganizmami w środowiskach, produktach lub procesach w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności, jakości produktów oraz ochrony zdrowia konsumentów. Obejmuje to identyfikację, ocenę, kontrolę i zapobieganie obecności mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby, wirusy czy pasożyty, które mogą powodować zepsucie się żywności lub stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Jakie są źródła zanieczyszczeń mikrobiologicznych żywności?

  • Surowe produkty spożywcze, takie jak mięso, ryby, owoce i warzywa, mogą być naturalnie zanieczyszczone mikroorganizmami.
  • Woda: Woda używana do mycia, gotowania lub rozcieńczania żywności może być źródłem mikroorganizmów.
  • Powietrze: Mikroorganizmy mogą być przenoszone przez powietrze i osiadać na żywności.
  • Powierzchnie kontaktowe: Powierzchnie, narzędzia i urządzenia używane w procesie produkcji, przetwarzania i przechowywania żywności mogą być źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
  • Ludzie i zwierzęta: Ludzie, zwierzęta domowe oraz owady mogą przenosić mikroorganizmy na żywność poprzez kontakt fizyczny.
  • Opakowania i kontenery: Niewłaściwie czyszczone lub dezynfekowane opakowania i kontenery mogą stanowić źródło zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
  • Pracownicy: Brak odpowiednich praktyk higienicznych przez pracowników, w tym niewłaściwe mycie rąk, może prowadzić do przeniesienia mikroorganizmów na żywność.

Konsekwencje spożycia niebezpiecznej żywności

Zatrucia pokarmowe mogą objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką, gorączką, bólami brzucha oraz innymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Ich przyczyną często są infekcje bakteryjne lub wirusowe, wywołane przez niebezpieczne mikroorganizmy, takie jak E. coli, Salmonella spp., Listeria spp., Campylobacter spp., Clostridium czy Staphylococcus, a także wirusy, np. norowirus. Dodatkowym zagrożeniem są alergie pokarmowe, które mogą być wywołane przez obecność alergenów w żywności. Spożywanie skażonej lub nieodpowiednio kontrolowanej żywności może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym uszkodzeń narządów czy przewlekłych schorzeń. Istotne jest nie tylko eliminowanie niebezpiecznych mikroorganizmów, ale także ich metabolitów i toksyn, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego zapewnienie bezpieczeństwa żywności jest kluczowym elementem zarówno ochrony zdrowia publicznego, jak i stabilności gospodarczej oraz społecznej.

BIOING jako partner w dbaniu o bezpieczną żywność

Nasza firma dokłada wiele starań i pracy, by zapewnić dostęp do narzędzi diagnostycznych, pozwalających zachować wysoki standard jakości i bezpieczeństwa żywności. Posiadamy rozwiązania dla małych, średnich i dużych zakładów, odpowiednio przystosowane do rodzaju analizy, poziomu zaawansowania dostępnego laboratorium oraz typu produktu. Ponadto regularnie organizujemy prowadzone przez specjalistów, darmowe szkolenia online dla firm, które umożliwiają podnoszenie kwalifikacji, czy utrwalenie wiedzy z zakresu mikrobiologii, dostępnych na rynku technologii i obowiązujących przepisów na rynku.

Zapraszamy do zapoznania się z planowanymi wydarzeniami na naszej stronie w zakładce webinary szkoleniowe, oraz śledzenia naszej firmy na Linkedin.